3. Об’єкти та суб’єкти маркетингу.
Об’єкти маркетингу:
1) Споживачі (цільові покупці) – вони є головним об’єктом м.
2) Конкуренти;
3) Маркетингові посередники.
Суб’єкти маркетингу:
1) Продуцент або обслуговуюча організація (компанія або людина, які випускають товари або надають послуги);
2) Оптова торгівля (організація або люди, які придбають продукцію для перепродажу її роздрібній торгівлі ті (або) промисловим організаціям та комерційним підприємтсвоам);
3) Роздрібна торгівля (організація або люди, діяльність котрих пов’язана з продажем товарів та послуг кінцевим споживачам);
4) Спеціалісти та спеціалізовані маркетингові фірми (організації або люди, які спеціалізуються на конкретних маркетингових функціях);
5) Виробничі споживачі (організації, люди, які придбають товари або послуги для використання у своїй діяльності);
6) Кінцеві споживачі (родина або людина, які купують товари (послуги) для особистого, сімейного або домашнього споживання).
4. Сутність та еволюція концепцій маркетингу.
М. як ринкова теорія управління бере початок з 1902р., коли в ряді провідних універ-в США – Гарвардському, Пен-сільванському, Піттсбурзькому, Віскон-сінському з’явився курс лекцій з проб-лем раціональної організації товарообігу.
З 1908р. одна з комер-х фірм розпочала дослідні роботи, пов’язані з М-ою д-стю. З’являються перші тлумачення М-гу (Р. Батлер, А. Шоу), формуються основні принципи цієї дисципліни (Т. Бекман, П. Конверс, П. Черинатон).
1926р. – створена наукова організ-я викладачів М-гу і реклами, на базі якої в 1937р. було засновано Амер-ську асоціацію М-гу. Дослідженням проблем М-ї д-сті почали займатися провідні наукові центри в Англії, Німеччині, Франції.
Структури фірм у своїй еволюції пройшли 3 етапи:
1) орієнтація на вир-во;
2) орієнтація на збут;
3) орієнтація на маркетинг.
Основні етапи еволюції концепції М.
І. Пасивний (епізодичний, інструмен-тальний) М.
1) Концеп. М. – вир-ча – час пере-важного застосування – поч. ХХст.; в центрі уваги – вир-во; інструментарій – обсяги вир-ва, с/в; ринковий орієнтир – попит;
2) товарна – до сер. 20-х рр. – про-дукт (послуга) – якість, функціональні хар-ки, асортимент – попит;
3) збутова – до сер. 30-х рр. – сис-ма збуту – методи торгівлі, мистецтво про-дажу, канали розподілу, посередники – попит.
ІІ. Ринковий (управлінський, органі-заційний) М.
Час переваж. застос-ня – до поч. 60-х рр.; центр уваги – комплекс “вир-во – збут”; інструментарій – М-ві досліджен-ня, програми М-гу, marketing-mix; рин-ковий орієнтир – попит, запити.
ІІІ. Стратегічний (активний) М. – застос-ся нині – комплекс “під-во – ри-нок” – стратегічні плани М. – потреби.
Ф. Котлер виділив 5 основних прин-ципів, на базі яких комерційні організації ведуть свою М-ву діяльність.Ці принци-пи відображають і періоди становлення ринку.
1. Концепція вдосконалення в-ва – передбачає, що покуп. надає перевагу широко доступній прод-ї з низькими цінами, тому п-во концентрує свої зусилля на вдосконаленні в-ва і підвищенні ефективності сис-ми розподілу.
2. Концепція вдосконалення товару – передбачає, що покуп. надають перевагу продуктам високої якості і експлуатаційних хар-к. П-во повинно сконцентрувати зусилля на постійному покращенні якості товару.
3. Концепція інтенсифікації нарощу-вання комерц. зусиль – перед., що покуп. будуть купувати тов. в достатній кількості,якщо постійно нарощувати зусилля для просування тов. на ринку і стимулювання їх продажу.
4. Концепція М.– передб. визначення потреб споживачів, цільових ринків і задовол. попиту за рахунок більш ефект. ніж у конкур-ів, в-ва.
5. Екомаркетинг і концепція соціально- етичного М. – п-во повинно задовольняти потреби спож., враховуючи інтереси сус-ва в цілому.
5. Концепція маркетингу.
Концепція М.– передб. визначення потреб споживачів, цільових ринків і задовол. попиту за рахунок більш ефект. ніж у конкур-ів, в-ва.
Запроводжуючи цю концепцію, п-ва орієнтуються на задоволення потреб певної групи споживачів, для чого постійно провадять дослідження ринку, аналіз і контроль М-ої д-сті.
Схема к. М-гу:
1. Дослідження ринку та виявлення потреб споживачів;
2. Вир-во товарів;
3. Проведення активних М-х заходів;
4. Досягнення своїх цілей завдяки максимальному задоволенню потреб цільового ринку.
К. М-гу – це сучасна концепція підприємницької д-сті. Основним об’єктом уваги в к. М. є потреби цільової групи споживачів.
6. Концепція вдосконалення вир-ва.
Концепція вдосконалення в-ва – передбачає, що покуп. надає перевагу широко доступній прод-ї з низькими цінами, тому п-во концентрує свої зусилля на вдосконаленні в-ва і підвищенні ефективності сис-ми розподілу.
Стверджує, що споживачі надають перевагу широко розповсюдженим та доступним за ціною товарам.
Управління п-вом, яке орієнтується на дану концепцію, зосереджується на вдосконаленні вир-ва та підвищенні ефективності с-ми розподілу.
Застосування даної концепції доцільне в 2 ситуаціях:
1) коли існує високий попит на ці товари і покупці виявляють до них інтерес. У таких вип. вир-ки шукають шляхи збільшення випуску продукції.
2) коли с/в занадто висока і її можна зменшити за рах. підвищення продуктивності праці.
Схема к. вдоск. вир-ва:
1. Дослідження можливостей удоскона-лення вир-ва;
2. Вир-во товарів;
3. Представлення товарів на ринку;
4. Продаж товарів за порівняно низькими цінами.
7. Концепція вдосконалення товару.
Концепція вдосконалення товару – передбачає, що покуп. надають перевагу продуктам високої якості надійних і експлуатаційних хар-к. П-во повинно сконцентрувати зусилля на постійному покращенні якості товару.
Схема к. удоск. товару:
1. Дослідження можливостей підвищення якості товарів;
2. Вир-во товарів;
3. Представлення товарів на ринку;
4. Продаж товарів високої якості за відповідною ціною.
Приділяючи увагу насамперед якості товарів, п-во-вир-к має на увазі, що споживачі зацікавлені у придбанні цих тов-в, знають про наявність виробів конкур-в і роблять свій вибір, орієнтуючись на високу якість і погоджуючись платити за неї вищу ціну.
Орієнтація товаровир-в на цю концепцію управління п-вом часто призводить до “М-ої короткозорості”, коли вир-к так “закохується” у власний товар, що забуває про потреби споживачів.
8. Концепція збуту.
Концепція інтенсифікації нарощу-вання комерц. зусиль – перед., що покуп. будуть купувати тов. в достатній кількості,якщо постійно нарощувати зусилля для просування тов. на ринку і стимулювання їх продажу.
П-ва, орієнтовані на дану концепцію, керуються тим, що споживачі переважно не мають явного наміру придбати їхні товари, і тому треба вживати активних заходів для збуту товару.
Схема к. збуту:
1. Вир-во товарів;
2. Представлення товарів на ринку;
3. Активізація збутової д-сті;
4. Досягнення значних обсягів продажу товарів.
На практиці дану концепцію реалізують, нав’язуючи покупку споживачеві, при-чому продавець намагається за будь-яких умов підписати угоду та здійснити продаж, а задоволення потреб спожи-вача є для нього другорядною справою.
9. Концепція соціально-етичного м.
Екомаркетинг і концепція соціально- етичного М. – пов’язана з вивченням потреб та інтересів цільових ринків, забезпеченням бажаної задоволеності їх ефективнішими і продуктивнішими, ніж у конкурентів, способами з одночасним збереженням або зміцненням добробуту споживача та сус-ва в цілому. п-во повинно задовольняти потреби спож., враховуючи інтереси сус-ва в цілому.
Виникла під впливом багатьох зовнішніх факторів, зокрема погашення якості довкілля, обмеженості природних ресурсів, стрімкого приросту населення. К. вимагає збалансування усіх трьох чинників:
1) прибутків п-ва;
2) споживчих потреб цільової групи;
3) інтересів сус-ва.
Схема к. соц.-етичного М.:
1. Дослідження ринку і виявлення потреб спож-в та інтересів сус-ва загалом;
2. Вир-во товарів;
3. Вживання активних М-х заходів;
4. Досягнення своїх цілей через задово-лення потреб цільового ринку та врахування інтересів сус-ва.
10. Особливості і цілі сучасного М.
Маркетинг – це процес вивчення і формування споживчих запитів і переваг, а також використання всіх ресурсів і потенціалу фірми для їх задоволення з урахуванням отримання прибутку і для особистої потреби споживачів. Сучасному М. хар-ні такі тенденції розвитку:
1. Зростання інвестицій у розвитку М-ої діяльності
2. Удосконалення М-ої інфраструктури
3. Технічне удосконалення М.
4. Підвищення культури М.
5. Зміни цільової орієнтації
6. Проникнення М. в нові області
11. Тенденції розвитку сучасного М.
1. Зростання інвестицій у розвитку М-ої діяльності
2. Удосконалення М-ої інфраструктури
3. Технічне удосконалення М
4. Підвищення культури М
5. Зміни цільової орієнтації
6. Проникнення М в нові області
12.Сутність та види попиту в М.
Попит – це побажання споживача з урахуванням його реальної купівельної спроможності.
Види попиту:
1) Негативний – покупець може, але не хоче купувати даний товар так як ставиться до нього негативно.
2) Нульовий – покупець може купити, але але не купує даний товар, окільки ставиться до нього байдуже або не знає про його існування.
3) Спадний – обсяги закупівлі товару безперервно зменшуються.
4) Непостійний (нерегул-й, сезонний) – обсяги закупівель колив-ся протягом року.
5) Латентний (що тільки зароджується) існує у вигляді запитів або окремих покупок.
6) Повноцінний – досить високий з погляду комерційних вигод продавця.
7) Оманливий – повноцінний протягом короткого часу, але такий, що не має перспектив у майбутньому.
8) Ажіотажний – досить високий, але внаслідок штучно створених обставин.
9) Небажаний (нераціональний) – високий попит на товари небажані з погляду етичних норм або соц.стандартів сус-ва.
10) Повсякденний (перманентний) – сталі обсяги продажу за короткі обсяги часу (день, тиждень).
11) Особливий – на унікальні товари.
12) Інфляційний – на товари, які купуютьсяз метою збереження вартості гр.заощаджень від інфля-го знецінення .
13. Сутність сучасного марктингу.
Маркетинг – це процес вивчення і формування споживчих запитів і переваг, а також використання всіх ресурсів і потенціалу фірми для їх задоволення з урахуванням отримання прибутку і для особистої потреби споживачів.
Сучасний М. базується на таких принципах:
1. Обгрунтований вільний вибір мети і стратегій розвитку фірм;
2. Спрямованість на кінцевий результат і довготермінову перспективу д-сті фірми;
3. Пріоритет нужд і потреб споживачів;
4. Комплексний підхід до мети і ресурсів компанії;
5. Оптимальне співвідношення центра-лізації і децентралізації управління;
6. Принцип активної політики;
7. Науковий підхід до вирішення М-х проблем.
Основною метою М. є сприяти вир-ву того, що продається, а не продажу того, що виробляється, тобто ринковим орі-єнтиром є потреби споживачів; взаємна вигода споживача і вир-ка; досягнення найкращих ек-них результатів.
М. є складовою частиною ринкової концепції, яка хар-ся сукуп-тю ек-них відносин між продавцями та покупця-ми, наявністю попиту і пропозиції на товари, послуги, ідеї.
В центрі уваги сучас. М є комплекс “під-во-ринок”.
14. Принципи маркетингу.
1. Обгрунтований вільний вибір мети і стратегій розвитку фірм;
2. Спрямованість на кінцевий результат і довготермінову перспективу д-сті фірми;
3. Пріоритет нужд і потреб споживачів;
4. Комплексний підхід до мети і ресурсів компанії;
5. Оптимальне співвідношення центра-лізації і децентралізації управління;
6. Принцип активної політики;
7. Науковий підхід до вирішення М-х проблем.
15. Цілі маркетингу.
Основна мета М. – сприяти вир-ву того, що продається, а не продажу того, що виробляється.
Загальними цілями М. є:
1) досягнення максимально можливого високого споживання, що створює умо-ви для максимального зростання вир-ва, зайнятості, багатства;
2) досягнення максимальної споживчої задоволеності;
3) надання найширшого вибору, гранич-ної можливої різноманітності товарів;
4) максимальне підвищення якості життя (якість, кількість асортименту, доступ-ність і вартість товарів; якість фізичного сережовища; якість культурного життя);
5) взаємна вигода споживача і вироб-ка.
... ретельно розібратися в особливостях міжнародного маркетингового середовища. Також доводиться враховувати індивідуальні особливості ринку і при безпосередній розробці комплексу маркетингу. Виходячи з цього, процес розробки стратегій міжнародного маркетингу можна представити в наступному вигляді (рисунок 1.2). Рисунок 1.2 - Розробка стратегії міжнародного маркетингу У першу чергу, компанія ...
... » порядку в керівництві підприємством; · здатність розробити і застосувати різноманітні прийоми збору інформації і поводження на ринку, що відповідають усім можливим випадкам. Виділенню міжнародного маркетингу в самостійну дисципліну сприяли різні фактори, але в першу чергу: · велика порівняно з внутрішнім маркетингом потреба в інформації; · велика вартість і трудомі ...
... . Спільні риси та відмінності внутрішнього та міжнародного маркетингу Рис. 5. Спільні риси та відмінності внутрішнього та міжнародного маркетингу 2. Фактори сегментації світового ринку Сутність, цілі та умови міжнародної сегментації Об’єктивна необхідність сегментації зумовлена існуванням різноманітних потреб споживачів одного й того ж самого товару. Маркетологи вважають, що вдала ...
... маркетингу представлено на рис. 6. Рис. 5. Еволюція типів маркетингу/форм міжнародного маркетингу залежно від ступеня інтернаціоналізації Рис. 6. Спільні риси та відмінності внутрішнього та міжнародного маркетингу 2. Порівняльна характеристика стратегій виходу на зовнішній ринок Типи стратегій виходу на зовнішній ринок [6] Після вибору найбільш адекватного конкурентним перевагам та ...
0 комментариев