2. Японське “Економічне диво”. Японія й сьгодення.
Курс на еребудову головних галузей промисловості, використання найсучаснішої техніки, модернізація виробництва.
Розвиток чорної металургіі і електрометалургіі на основі нововведень;
Автомобільна промисловість;
Електронна промисловість;
Головне : праця 120 млн. японців.
Експорт в Японіі в США :
40% автомобілів;
16% чорних металів;
30% радіоприймачів.
Імпорт з США :
86% металобрухту;
42% бавовни;
59% пшениці.
Приріст японського виробництва 4.1%.
Сьогодні Японія – багата та процвітаюча держава. Центр сучасної науки і передових технологій. Японія також дотимується курсу “Японський дух, японська якісь, євпропейські знання”.
В 90-х в Японіі валовий національний продукт зростав, однак падав валовий внутрішній продукт. Це привело до определьонного економічного спаду в державі. Зросла вартість товарів і робочої сили. Фірми відмовляються від “довічного найму” робітників. Однак Японія і на початку 21ст. зберегла світове лідерство в експорті капіталів, промисловому експорті, в виробництві автомобілей, кольорових телевізорів, відеомагнітофонів, аудіомагнітофонів. Держава приймає активну участь в економічному і політичному житті країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону.
Висновок : аналізуючи японське “економічне диво” можназробити висновок, що з будь якої еономічної кризи можливий вихід і він пов’язаний з цілеспрямованою діяльністю держави в тісному зв’язку з народом.
Білет № 11
Радянсько-німецький пакт про ненапад від 23 серпня 1939 та таємний додатковий протокол до нього.Види угод на подальший розвиток подій у світі.
В 30 р.р. пролітика “умиротворення” агресора, яку проводили Франція і Великобританія, не сприяла створенню антифашистської коаліції; підписати в1939 р. англо-франко-радянський оборонний союз не вдалось. В цих умовах керівництво СРСР пішло на зближення з Німеччиною. Німеччина в цей час розширяла свій вплив на Сході (захоплення Чехословакії і окупація Закарпатської України). СРСР постав перед вибором : або укласти договір з фашистською Німеччиною, або залишитись в цілковитій дипломатичній ізоляції. І.Сталін обрав перше. В своїх виступах він дав зрозуміти , що конфліктів між СРСР та Німеччиною не існує.
В Берліні було підписана радянсько-німецька кредитна угода. А 23 серпня 1939 р. в Москві була підписана угода між міністром іноземних справ Німеччини Ріббентропом і народним комісаром Молотовим (радянсько-німецький пакт про ненапад, або пакт Молотова-Ріббентропа). Суть договору :
угода між державами укладалась на 10 років;
сторони зобов`язувалися утримуватися від насильства один проти одного;
у випадку нападу на одну із сторін друга сторона зобов`язувалась не підтримувати державу,яка напала;
проведення консультацій по питаннях,які відображають загальні інтереси;
сторони зобов`язались не вступати в союзи, які направлені проти однієї з сторін;
вирішення суперечок між державами повинно було здійснюватись мирним шляхом.
Теперішній договір мав доповнення. Це був секретний протокол, який розділяв сфери впливу в Європі між Німеччиною та СРСР. Він зберігся у вигляді копій і був опублікований в СРСР в 1989 р. після закінчення роботи під головуванням О.Яковлева. оригінали не збереглися ни в німецьких, ни в радянських архівах. Суть таємного протокола :
за Німеччиною визнавалась сфера впливу в Польщі і Литві;
СРСР розповсюджувало сфою сферу впливу на Західну Україну, Бесарабію, Фінляндію, Естонію, Латвію;
Долю Польщі вирішували СРСР та Німеччина ( закінчує своє існування );
По лініі рік Навер-Вісла-Сян утворився негласний радянсько-німецький кордон.
Пакт Молотова-Ріббентропа надав помітний вплив на подальший розвиток подій у світі.
Бало призупинене просування Німеччини на схід.
СРСР отримав можливість укріпити оборону країни.
Відбувся розкол в країнах фашистського блока ( Японія відмовилась від агресій у відносинах СРСР ).
СРСР проемонстрував західним країнам самостійність свого зовнішньополітичного курсу.
СРСР розширив територіі до кордонів 1913 і став вважатись країною-агресором. Початок світової війни ув неменучим.
Для України наслідки цього пакта були двоякими :
Західноукраїнські землі об’єдналися з Радянською Україною;
17 вересня 1939 Червона Армія виступила Західну Україну;
відбувся підьйом національної самосвідомості мешканців Західної України;
в 1940 в склад Радянської України була включена Північна Буковина;
була ліквідована стара сестема управління; на нових територіях проводлась колективізація, індустріалізація, націоналізація і культурні перетворення.
Висновок : підписання радянсько-німецького пакта про ненапад не змоголо застерігти початка сітової війни. Європа знову опинилась розділеною на сфери впливу могутніх країн.
2. Діяльність М.Тетчер, Тетчеризм: його суть і наслідки.
Народилася в 1925 в місті Грантем в Північній Англіі в сім’ї бокалійника. Саме батько привчив Маргарет приділяти велику увагу політиці. Сім’я Маргарет була прихильна до Торі – консерватори .
1959 – обрана у парламент Англіі.
З 1975 лідер Торі.
1979 – прим’єр міністр.
1979 – лейборисська партія на чолі з Вільсоном відстоювала програму “Побудова держави добробуту для всіх”, а програма Торі лідером якої була Тетчер називалась “Правильний підхід”.
Тетчеризм
Нова політика британських консерваторів в області економіки і соціальної сфери :
Внутрішня політика :
стимулювання вільного підприємництва;
скасування пільг, що надавались державним підприємствам;
денаціоналізація;
зниження податків на високі прибутки;
зменшення витрат на соціальну сферу;
монетаризм – держава значно посилила контроль за масою грошей, що знаходилася в обігу;
безпосередньо не втручалась у збут та виробнцтво товарів.
Зовнішня політика :
конфлікт в Ольстері ( територія північної Ірландіі ) між ірландськими католиками і англійськими протистантами. Англійський уряд ввів війська в Ольстер.
Війна Англіі з Аргентиною за Фолклендскі острови;
Активна участь Англіі у НАТО.
При Тетчер знизився рівень добробуту населення ( 9 млн. англійців потрапили у категорію бідних, податки зросли у 22 рази ).
У 1990 Тетчер пішла у відставку.
Білет № 12
... к историческим знаниям. Выдающийся ученый С.М. Соловьев, чья деятельность началась еще в первой половине XIX в., написал множество работ по разным историческим проблемам и фундаментальный труд "История России с древнейших времен". В нем он обосновал новую концепцию, объяснявшую отечественную историю природными и этническими особенностями русского народа. В.О. Ключевский, создавший оригинальную ...
... – в постиндустриальном. В современной общественно-экономической литературе история рассматривается на этапах первобытной эпохи, рабовладельческого общества, средневековья, индустриального и постиндустриального общества. Экономической истории зарубежных стран посвящены многочисленные работы, среди которых одни носят обобщающий характер и рассматривают развитие какой-либо отрасли хозяйства в ...
ном обеспечении безопасности торговых путей. Служилые люди: дети боярские, дворяне, послужильцы видели в едином государстве власть, способную дать им средства к существованию в обмен на военную и государственную службу. Важнейшей политической предпосылкой являлась необходимость свержения монголо-татарского ига и защиты западных рубежей Руси. Безусловно, что объединение военных сил ...
... не уступал самым развитым странам. Вместе с тем, по мере перехода Европы на капиталистические рельсы, долго сохранять это равенство крепостническая Россия уже не сможет. 6.ОСНОВНЫЕ ТЕНДЕНЦИИ ВСЕМИРНОЙ И РОССИЙСКОЙ ИСТОРИИ В XIX в. В XIX веке мир развивался под влиянием промышленной революции, которая коренным образом преобразовала производительные силы общества и обеспечила ускорение его ...
0 комментариев