24 липня 1923 Антанта офійно визнала незалежність Туреччини.
Вдалося відмінити султанат. В країні прибічники Кемаля створили НРП (народна республіканська партія).
В 1923 партія отримала перемогу на виборах і Кемаль став президентом.
Опора Кемаля партія НРП та армія.
Після революції Туреччина стала світською європейською країною.
2. Причини та початок “холодної війни”.
«холодна війна» - це економічна, ідеологічна і політична конфронтація між Сходом (СРСР) і Заходом (США), що супроводжувалася постійною погрозою нової світової війни і гонкою озброєнь.
Причини «холодної війни»: загострення міжнародних протиріч між союзниками; боротьба двох суспільно-політичних систем (соціалістичної і капіталістичної), кожна з яких прагнула розширити свої зони впливу; претензії США і СРСР на роль світового лідера.
Точну дату початку «холодної війни» визначити досить складно. Вона стала наслідком цілого ряду подій, що різко загострила відносини між країнами. Ще на Потсдамській конференції в 1945 р. США широко використовувала «ядерну дипломатію». Монопольно володіючи ядерною зброєю, США сподівалася за допомогою погроз і шантажу зміцнити свої позиції. У 1946 р. У. Черчель у своїй промові в м. Фултоні оголосив «хрестовий похід проти комунізму». Він говорив, що комуністичний тоталітаризм замінив фашизм і готується до захоплення Заходу, про «залізну завісу», про те, що необхідно оточити СРСР ланцюгом військових баз. У 1947 р. президент США Г. Трумен виклав свою доктрину «стримування комунізму», складовою частиною якої було надання військової і фінансової допомоги країнам, що протистоять СРСР.
Політика СРСР була також досить агресивною. Після звільнення країн Східної і Центральної Європи СРСР, прагнучи створити навколо себе соціалістичний блок, поширив на ці країни свій вплив, контролюючи вибори і підтримуючи комуністів. З метою встановлення контролю над протоками Босфор і Дарданели СРСР робив сильний тиск на Туреччину; втрутився в хід громадянської війни в Греції, підтримуючи комуністичні загони.
Таким чином, підсумком Другої світової війни стала поява двох наддержав — США і СРСР, між якими з 1947 р. росте глобальне суперництво. Кожна з країн утворила свої блоки і союзи. Капіталістичні країни утворили НАТО, ЄЕС, АНЗЮС, СЕАТО. Соціалістичні країни створили СЕВ і ОВД.
«Холодну війну» можна розділити на кілька періодів.
Перший період — 1946—1953 р. Час гострого протистояння США і СРСР, підтримка визначених країн у різних міжнародних конфліктах (Корейська війна, перша арабо-ізраїльська війна, конфлікт в Індокитаї).
Другий період — 1953 —1959 р. Період потеплення міжнародної обстановки (перемир'я в Кореї, Женевське положення по Індокитаю, вивід радянсько-американських військ з Австрії, візит Н. Хрущева в США).
Третій період — 1960—1968 р. Різке загострення становища (будівництво Берлінської стіни, Карибська криза).
Четвертий період — 1969—1979 р. Розрядка міжнародної напруженості (ОСВ-1, ОСВ-2, Гельсинський процес).
П'ятий період — 1979—1985 р. Новий виток напруженості (ракетні бази в Європі, проблема Афганістану, СОІ).
Шостий період — 1955—1991 р. процес перебудови і нове політичне мислення (М.С.Горбачова, американо-радянські договори про роззброєння; розпад СРСР, заява президента США Дж. Буша про перемогу США в «холодній війні»).
Висновок. На рубежі 80—90-х рр. була нарешті ліквідована біполярна система світу, нормалізовані, відносини Сходу і Заходу. Закінчилася «холодна війна». У ній не було ні переможених ні переможців, але від її припинення виграло усе світове співтовариство.
Білет № 2
Найбільш постраждала. 1,5 млн. загинуло .
200 млрд. золотих франків. 700тис. Інвалідів.10тис. підприємств зруйновано.
900 тис. Будинків і вся транспортна система знищені.
Умови версальського договору
позитивні | Негативні |
Повернула Ельзас і Лотарінгію. Одержала мандат на бувші грецькі колонії Ліван і Сірію. Одержала право на 15-ти річну експлуатацію Саарського басейну 52% репарацій. | 1,5млн. власників акцій російських займів були розорені. З країни кредитора в країну боржника. Борг США 60млрд. франків. Головний ринок капіталу був втрачений(Росія). |
Грудень 1920 – створена французька комуністична партія.
Листопад 1920 – вибори. Перемога у правих. Партія на чолі О.Мільєра. розпочав репресіі проти робітників і комуністів.
1922 – уряд очолив Раймон Пуанкаре.
1923 – Пуанкаре зробив спробу захопити Рурську область у Німеччини.
Англія та США виступили проти. Франція відступила.
Період стабілізації
1924-1929
1924 – Франція досягла довоєнного рівня.
Сприятлива економічна кон'юктура.
Використання потенціалу Ельзасу та Лотарінгії.
Експлуатація Саарського басейну.
Держ. Замовлення на відбудову потерпілих районів.
Одержання 8млрд. золотих марок репарацій .
Франція не стала лідером у Західній Європі за двох причин. Дрібний бізнес Франції давав роботу 40% французів. Надіялась на колонії,але вони не збільшували її фінансів.
Велика депресія
1930-1935
Промислове виробництво спало на 1/3
Зовнішня торгівля спала на 60%
Безробітних 3 млн.
Сільське господарство спало на 1/3
З`явились фашистські організації “Королівські молодчики”, “Вогнені хрести”.
Створення народного фронту6 лютого 1934 р. праві сили (40 тис.) провели мітинг перед бурбонським палацем. Поліція не змогла розігнати їх. Комуністична партія організувала парад і мітинг було припинено. Комуністи об`єднались з лівими силами.
В червні 1934 підписали пакт єдності з соціалістами.
Припинили розкол у профсоюзах.
Провели 500 тисячну демонстрацію у Парижі.
... к историческим знаниям. Выдающийся ученый С.М. Соловьев, чья деятельность началась еще в первой половине XIX в., написал множество работ по разным историческим проблемам и фундаментальный труд "История России с древнейших времен". В нем он обосновал новую концепцию, объяснявшую отечественную историю природными и этническими особенностями русского народа. В.О. Ключевский, создавший оригинальную ...
... – в постиндустриальном. В современной общественно-экономической литературе история рассматривается на этапах первобытной эпохи, рабовладельческого общества, средневековья, индустриального и постиндустриального общества. Экономической истории зарубежных стран посвящены многочисленные работы, среди которых одни носят обобщающий характер и рассматривают развитие какой-либо отрасли хозяйства в ...
ном обеспечении безопасности торговых путей. Служилые люди: дети боярские, дворяне, послужильцы видели в едином государстве власть, способную дать им средства к существованию в обмен на военную и государственную службу. Важнейшей политической предпосылкой являлась необходимость свержения монголо-татарского ига и защиты западных рубежей Руси. Безусловно, что объединение военных сил ...
... не уступал самым развитым странам. Вместе с тем, по мере перехода Европы на капиталистические рельсы, долго сохранять это равенство крепостническая Россия уже не сможет. 6.ОСНОВНЫЕ ТЕНДЕНЦИИ ВСЕМИРНОЙ И РОССИЙСКОЙ ИСТОРИИ В XIX в. В XIX веке мир развивался под влиянием промышленной революции, которая коренным образом преобразовала производительные силы общества и обеспечила ускорение его ...
0 комментариев