1. Характеристика методики викладання для старшокласників.
Дана дисципліна - “БАНКІВСЬКА СПРАВА “- розрахована на аудитрію або учнів старших класів шкіл з економічним нахилом , студентів економічних ВУЗів . Враховуючи специфіку психологічної активності цієї групи навчання , треба викладачеві підібрати певні форми і методи навчання , які б як можна більш точно відображали потреби і можливості даної вікової групи .
В даному віці людина може самостійно приймати рішення , використовувати творчий підхід при вирішенні певних задач , також для неї характерно підвищення почуття власної значуваності в своїх очах , а також в очах інших людей . Людина ,можна сказати , стає на шлях свідомого самостійного життя , в якому їй прийдеться відповідати за кожен зроблений крок . Маючи певний багаж знань , ці люди застосовують його , будують свої певні висновки , теорії , гіпотези . Тому при викладанні їм нового матеріалу треба старатися не робити повторїв , щоб не зменшити зацікавленість до предмета , але при цьому трба пам”ятати і таке золоте правило : “ повторение - мать учения “ . Всі науки між собою тісно пов”язані , тому повтори неминучі і треба використовувати прийоми , які б допомогли виявити ці остаточні знання ( запитання-відповідь , вікторина , тест , евристична бесіда ) . Для подання нового матеріалу можна також використовувати різноманітні схеми і таблиці для структурування інформації і для більш глибокого засвоєння нового . Також деяку кількість нового матеріалу можна давати на самостійне вивчення , але при цьму треба вибрати такий матеріал , який би не потребував пояснень викладача . Для даної вікової групи самостійна робота повинна бути всіх рівнів , адже студенти володіють всіма необхідними знаннями і вмвннями для виконання всіх завдань . Роль викладача при викладанні нового матеріалу повинна бути досить істотною , а при закріпленні нового - ініціатива повинна переходити до студентів , які повинні використовуючи пояснення викладача і різноманітну літературу на свідомому рівні показати свою обізнаність . Для більш обдарованих або просто зацікавлених тим чи іншим питанням студентів доцільно проводити наукові семінари , дискусії і т. д. Ці мероприємства допоможуть таким студентам у майбутній науковій діяльності .
Впровадження нестандартних форм і методів навчання підвищить рівень зацікавленості до предмету і дасть багато інших додатніх ефектів . Так , наприклад , імітаційні ігри допоможуть студентам “увійти “ в наближену до реальної середу. Це дасть змогу застосувати теоретичні знання на практиці , т.т. це підготує студента до майбутньої професійної діяльності . КВК і вікторини розвинуть у студентів колективні якості ( почуття команди ) , дух змагання і неадекватні ситуації привчать студента до швидкої орієнтації в нестандартних умовах , а також до вміння сконцентруватися і прийняти вірне рішення за короткий час .
Тобто існують певні характеристики психологічної активності старшокласників , а кожен викладач , ознайомившись з ними , самостійно повинен обрати ту чи іншу форму або метод викладання , який найбільшефективний саме в певній ситуації , адже викладання - це творчий процес , який підігнати в якісь рамки просто не можливо .Треба знати про всі ці форми і методи для того , щоб скористатися ними в потрібний час.
Викладач повинен також пам”ятати , що старшокласник -це вже майже сформована особистість . До кожного з старшокласників повинен використовуватися індивідуальний підхід, якщо це можливо в певній ситуації . Для того ,щоб процес навчання був більш ефективним , ми вважаємо , треба застосовувати розподіл учнів (студентів) по групам в залежності від можливостей і здібностей кожного . Це дасть змогу створити в групі більш-менш рівні умови для навчання. Ті учні (студенти), які з часом будуть покращувати свої результати , зможуть перейти в групу наступного рівня складності , таким чином , в учня (студента) буде певний стимул в навчанні .
2. Розробка робочої програми навчальної дисципліни “КРЕДИТНІ КАРТКИ”.
2.1. Загальні відомості про дисципліну .
Банки - одна з найважливіших структур ринкової економіки . Банківська діяльність істотно підвищує ефективність суспільного виробництва , впливає на рост продуктивності суспільної праці.
З розвитком економічних відносин підвищувалась роль і інститутів , які обслуговували цю сферу суспільних відносин . Виникла необхідність у створенні наукових закладів , які б досліджували і вдосконавлювали внутрішню структуру і функції фінансових установ .
Перші банки виникли в Італії . Але перші банки капіталістичного типу з”явилися в 17 сторіччі . Цей і подальший період характеризується суттєвими змінами в банківській сфері . Вплив зовнішніх факторів , не пов”язаних на пряму з банками на банківську сферу потребували наукового вирішення економічних протеріч . Поступово банківська справа зайняла почесне місце серед інших економічних дисциплін . Особливості історичного розвитку та дія різних політико-економічних чинників обумовили специфіку розвитку банківської справи в різних країнах .
Метою вивчення дисципліни “БАНКІВСЬКА СПРАВА” є ознайомлення студентів з організацією і методикою проведення банківських операцій відповідно до рівнів банківської системи , також ознайомлення з структурними підрозділами банківської системи , формування економічного світогляду, підготовки до свідомого вибору професії.
Основними завданнями при вивченні даної дисципліни є :
1. Розкрити сутність таких понять: кредит, депозит, облікова ставка, ваксель, цінні папери, кредитні картки, інвестиції, лізинг, факторинг...
2. Оволодіти знаннями стосовно проведення банківськоих операцій ;
3.Навчити старшокласників користуватися нормативними документами , які регулюють той чи інший процес в банківській установі ;
4. Формувати такі якості особистості: працьовитість , підприємницький хист, діловитість, організованість, рішучість, компетентність, уважність...
5. Розвивати уміння і навички відстоювати власну точку зору,вміння приймати рішення ...
2.2. Програма дисципліни “БАНКІВСЬКА СПРАВА”.
Програмою дисципліни “ БАНКІВСЬКА СПРАВА “,яку розробив д-р економ.наук Мороз А.М.(нами зроблені незначні зміни: внесена ще одна тема- “Кредитні картки”), передбачається вивчення таких тем , як :
1. ОРГАНІЗАЦІЯ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ .
- порядок створення КБ
- дотримання економічних нормативів
- доходи ,видатки і прибуток банка
2. ФОРМУВАННЯ КАПІТАЛУ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ .
- економічна характеристика ресурсів КБ
- формування власного капіталу
- операції по залученню внесків і депозитів
- управління ресурсами КБ
3. ОСНОВИ ОРГАНІЗАЦІЇ БАНКІВСЬКОГО КРЕДИТУВАННЯ .
- класифікація кредитів КБ
- умови кредитної угоди
- способи захисту від кредитного ризику
- оцінка кредитоспроможності позичальника
- забезпечення забов”язань позичальника перед банком
- позичковий процент і його диференціація
- етапи процесу кредитування
4. КРЕДИТНІ ОПЕРАЦІЇ І ЇХ ВИДИ .
- кредити ,пов”язані з вексельним обігом
- кредити під цінні папери
- кредитування по поточному рахунку
- споживчий кредит
5. КРЕДИТНІ КАРТКИІ
- історія виникнення і розвиток індустрії пластикових карток
- визначення кредитноі картки
- емісія і обслуговання карток
- операції , пов”язані з використанням кредитних карток
6. ОРГАНІЗАЦІЯ І РЕГУЛЮВАННЯ ГОТІВКОВОГО ГРОШОВОГО ОБІГУ .
- організація готівкового грошового обігу
- касові операції КБ
- прогнозування і облік касових оборотів банків
7. ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ БАНКІВ .
- суть і цілі банківських інвестицій
- спільне та відмінність між інвестиційними і кредитними операціями
- ризик і ліквідність інвестиційних операцій
8. СИСТЕМА ВАЛЮТНИХ ВІДНОСИН .
- валютні системи
- конвертованість валюти
- валютний курс і курсова політика
- платіжний баланс
- валютне регулювання
9. МІЖНАРОДНІ ОПЕРАЦІЇ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ .
- розрахункові операції
- кредитні операції
- валютні операції
10. ПОСЛУГИ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ .
- види банківських послуг
- гарантійні , посередницькі , консультаційні послуги
- трастові операції банка
- визначення вартості банківських послуг
11. НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК І ЙОГО ОПЕРАЦІЇ .
- НБУ , його задачі і функції
- емісійні операції
- організація міжбанківських розрахунків
- касове виконання бюджету
- кредитні операції і політика рефінансування
- надзор за банківською діяльністю
Взв”язку з тим,що в середній школі №26 м. Києва не вивчають дисципліну “Основи економічних знань” , ми розробили дану програму опираючись на власне бачення викладання економіки у школі.
Кожна тема даної дисципліни відображає структуру і функції окремих ланок банківської установи універсального типу. Банк -це цілесний механізм , в якому кожен службовець-член команди .Кожен відділ взаємодіє один з одним . Тому поділ на окремі функціональні підрозділи робиться лише для зручності і для швидкості проведення певних операцій . Виділення тем допоможе студенту структурувати знання з банківської справи , створити певну картину банківських відділів , які реально існують в банку і зрозуміти чим кожен з них займається . Для більш чіткого розуміння взаємозв”язків між темами дисципліни БАНКІВСЬКА СПРАВА розглянемо структурно- логічна схему :
Структурно-логічна схема
взаємозв”язок між темами дисципліни БАНКІВСЬКА СПРАВА
Організація КБ НБУ і його операції
Формування капіталу КБ
Основи організації банківського
кредитування
Послуги КБ
КРЕДИТНІ КАРТКИ
Організація і регулюв готівк . грош . обігу
Кредитні операції і їх види
І Iнвестиційна діяльність банків
Система валютних відносин Міжнародні операції
КБ
... MasterCard Mass, Ø до 2100 грн. по картках Visa Gold або MasterCard Gold. Відсоткова ставка за кредит (дозволений овердрафт) – до 2% на місяць. Гроші (сума в межах кредитного ліміту) доступні в будь-який час. Відсотки за кредитом нараховуються тільки за дні користування кредитом і списуються автоматично 25 числа кожного місяця. Використаний кредит погашається автоматично – ...
... будь-який громадянин в Україні, якщо в нього є стабільний дохід, може отримати “кредитку” без заставного майна та будь-яких гарантій, як це відбувається в розвинутих країнах світу. 3.3 Місце операцій з пластиковим картками в Інтернет-просторі України Лідери провідних держав та широкі кола ділового світу сприймають нову економіку не лише як сучасну модель ведення бізнесу, а й як стратегічну ...
... платіжних систем, за видами платіжних карток, за категорією клієнтів; - Аналіз активності та використання платіжних карток клієнтами; - Аналіз ризиків та ефективності операцій банку з платіжними картками. Аналіз діяльності банку з використанням міжнародних платіжних карток проводиться з метою з'ясування доцільності здійснення цих операцій як для самого банку, так і для його клієнтів, а також ...
... цієї системи фізичні особи протягом 15 хвилин можуть отримати та відіслати перекази в доларах США в будь-який куточок світу. РОЗДІЛ 3 ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ БАНКІВСЬКИХ ОПЕРАЦІЙ З ПЛАСТИКОВИМИ КАРТКАМИ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІРОЗВИТКУ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ 3.1 Проблеми та перспективи використання банками платіжних карток Інтенсивний розвиток перспективних напрямів банківського бі ...
0 комментариев