3.1 Монотонність функції. Екстремум функції
Припустимо, що функція визначена на деякому проміжку (а; b), а є внутрішньою точкою цього проміжку.
Функція називається зростаючою в точці , якщо існує окіл точки , який міститься в проміжку (а; b) і такий, що , для всіх і для всіх .
Якщо функція диференційовна на інтервалі (а; b) і зростає (спадає) на цьому інтервалі, то її похідна на інтервалі (а; b) невід’ємна, тобто .
Якщо функція диференційована на інтервалі (а; b) і ії похідна для , то ця функція зростає (спадає) на інтервалі (а; b).
Функція називається спадною в точці , якщо існує окіл точки , який міститься в проміжку (а; b) і такий, що , для будь якого і для будь якого .
Якщо існує окіл точки , який міститься в проміжку (а; b) і такий, що для всіх , то точка називається точкою максимуму функції , а саме число називається максимумом функції в точці .
Якщо існує окіл точки , який міститься в проміжку (а; b) і такий, що для всіх , то точка називається точкою мінімуму функції , а саме число називається мінімумом функції в точці .
Точки максимуму й мінімуму функції називають ще екстремальними точками, а максимум і мінімум називають екстремумом функції.
Приклад 1. Довести, що функція є зростаючою в інтервалі .
Розв’язання. Знаходимо похідну функції :
У кожній точці маємо
Отже, за попередньою теоремою робимо висновок, що функція є зростаючою в кожній точці даного інтервалу.
Приклад 2. Довести, що показникова функція , , , в інтервалі при є спадною, а при — зростаючою.
Розв’язання. Знаходимо похідну функції :
Внаслідок того, що при , то
Отже, при функція є спадною.
Якщо , то і тому . Таким чином, у цьому випадку є зростаючою.
Приклад 3. Знайти інтервали зростання і спадання функції:
.
Розв’язання. Знаходимо похідну:
При будь якому маємо .
Отже, функція на всій числовій осі є зростаючою.
Приклад 4. Знайти інтервали зростання і спадання функції:
.
Розв’язання. Знаходимо похідну:
.
При маємо , при маємо .
Отже, в інтервалі функція спадає, а в інтервалі зростає.
При цьому точка є точкою мінімуму заданої функції.
Приклад 5. Знайти інтервали зростання і спадання функції:
.
Розв’язання. Знайдемо похідну:
Знайдемо точки, в яких . Це є всі точки, де . Розв’яжемо цю нерівність:
або .
Отже, в інтервалі функція зростає. Тоді в інтервалах , функція спадає.
Робимо висновок, що точка є точкою є точкою мінімуму, а точка — точкою максимуму заданої функції, при цьому мінімум функції дорівнює , максимум .
Необхідна ознака існування екстремумуЯкщо функція у внутрішній точці проміжку має екстремум, то в цій точці похідна , якщо вона існує, дорівнює нулю.
Внутрішня точка проміжку називається стаціонарною точкою функції , якщо в цій точці . Стаціонарні точки і точки, в яких похідна не існує, називаються критичними точками функції.
Перше правило дослідження функції на екстремум
Щоб дослідити функцію на екстремум, треба:
1) знайти стаціонарні точки заданої функції, для цього слід розв’язати рівняння , з коренів цього рівняння вибрати тільки дійсні і ті, які є внутрішніми точками існування функції;
2) знайти точки, в яких похідна не існує (функція в ціх точках існує). Якщо критичних точок функція не має, то вона не має й екстремальних точок. Така функція не має екстремуму. Якщо критичні точки є, то їх треба досліджувати далі, для чого:
3) у кожній критичній точці перевірити зміну знака похідної першого порядку.
Якщо при переході через критичну точку (зліва направо) змінює знак з + на –, то ця точка є точкою максимуму. Якщо змінює знак з – на +, то ця критична точка є точкою мінімуму.
Якщо при переході через критичну точку знак похідної не змінюється, то розглядувана критична точка не є екстремальною точкою заданою функції.
Теорема. Нехай точка є стаціонарною для функції і нехай в цій точці існує похідна другого порядку , яка не дорівнює нулю . Тоді, якщо , то є точкою мінімуму, якщо , то є точкою максимуму функції .
Друге правило дослідження функції на екстремум.
Щоб дослідити функцію на екстремум, треба:
1) знайти стаціонарні точки заданої функції;
2) знайти похідну другого порядку в стаціонарній точці. Якщо в стаціонарній точці , то є екстремальною точкою для функції , а саме, точкою мінімуму, якщо , і точкою максимуму, якщо .
Приклад 6. Дослідити функцію на екстремум:
.
Розв’язання. Знаходимо похідну:. Прирівнюємо похідну до нуля і розв’язуємо рівняння:
Дістаємо стаціонарні точки:
Знаходимо похідну другого порядку:
Підставляємо у вираз для значення і :
Отже, є точкою максимуму, — точкою мінімуму функції , причому максимум і мінімум відповідно дорівнюють .
Приклад 7. Дослідити функцію на екстремум:
Розв’язання. Знаходимо похідну першого порядку:
.
Прирівнюємо похідну до нуля і розв’язуємо утворене рівняння:
.
Звідси знаходимо стаціонарні точки:
Знайдемо похідну другого порядку:
Тоді
Отже, в точці функція має мінімум , а в точці — максимум .
... мов полягає в наявності сформованої іншомовної комунікативної компетенції,яка входить до складу когнітивно-технологічного компоненту. 2. Компонентно-стурктурний аналіз професійної компетентності вчителя іноземних мов Професійна компетентність учителя синтезує в собі, по-перше, загальні вимоги до педагога як до особистості, по-друге, особливості його професійно-педагогічної діяльності, по-трет ...
... єнню студентами навчальної програми. Система розрахована на студентів з різним рівнем підготовки і допомагає кожному з них зайняти своє місце у суспільстві та набути високу професійну кваліфікацію. 1.5 Педагогічний процес у ВНЗ МВС Франції Сучасна система вищої освіти Франції, яка склалася в процесі історичного розвитку, нині включає: університети з традиційною системою факультетів і пі ...
... ів є актуальною, оскільки на її основі реально можна розробити формувальні, розвивальні та оздоровчі структурні компоненти технологічних моделей у цілісній системі взаємодії соціальних інститутів суспільства у формуванні здорового способу життя дітей та підлітків. На основі інформації, яка отримана в результаті діагностики, реалізується методика розробки ефективних критеріїв оцінки інноваційних ...
... українського народу. Україна на шляху суверенного розвитку: суспільно-політичні трансформації. Формування політичних партій. “Партія влади” та опозиція, їх вплив на громадсько-політичне життя в Україні. Соціальна політика в контексті нових реалій. Культура, освіта та наука в умовах функціонування суверенної держави. Українська церква та проблеми духовного відродження нації. Партійне життя. ...
0 комментариев